Referenssin nimi
Vindängens skola, EspooTilaaja
Espoon kaupunki / Rouvari OyKohteen osoite
Tuulikuja 8 A, 02100 EspooPääurakoitsija
Rouvari OyPäätoteuttaja
Bsteel OyUrakan arvo
250K€ – 500K€
Vuonna 1989 valmistunut koulurakennus korjattiin Espoon kaupungin kohteille ominaisesti täysin sääsuojassa, kun kohteessa suoritettiin pääurakoitsijan (Rouvari Oy) toimesta koko koulun mittava saneeraus.
Bsteel suoritti osaurakkana yhteensä n. 2300 m2 suuruisten peltikattojen/ylimmän kerroksen peltiseinien ja lippojen uusimisen arkkitehdin ja rakennusvalvonnan ohjeiden mukaisesti.
Ensin purimme vanhan peltikaton ja alusrakenteen (peltikate, laudoitus, kanavat, säleiköt, läpiviennit jne).
Uudelleenrakennus/puutyöt alkoivat vanhojen kannattajien korjauksilla ja välien lämmöneristämisellä (katto plus sen näkyvät seinäosuudet). Tämän jälkeen asensimme aluslaudoituksen ja Icopalin bitumisen aluskatteen. Tämän jälkeen oli vuorossa pääosin kolmesta eri osasta koostuva konesaumapeltikate.
Kohde valmistui koostaan, tiukasta aikataulusta ja muutamista yllätyksistä huolimatta etuajassa. Yhteistyö pääurakoitsijan ja suunnittelijoiden kanssa sujui hyvin.